DONDURMADA ‘MARAŞ’ iSMİ ARTIK YASAK

Artık her dondurma, ‘Maraş dondurması’ diye satılamayacak.
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, Türk Patent Enstitüsü’ne başvurarak şehrin en önemli simgelerinden ve markalarından olan Maraş Dondurması’nı aldı.
Bundan sonra dünyaca ünlü markalar da dahil herkesin her dondurmayı ’Maraş dondurması’ diye satamayacağını belirten Oda Başkanı Serdar Zabun, “Maraş dondurması, Kahramanmaraş’ın sınırları içinde yetişen kekik, keven, sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin sütleri ile salebin dondurma ustalarının mahir elleriyle yapılıyor. Bu özelliklerinden dolayı da sadece Kahramanmaraş’ta üretilebiliyor. Maraş dondurması şehrimizin simgesi ve en güçlü markasıdır. Bu konuyla ilgili denetim kurullarımız olacak, cezai haklarımız var” dedi.
Dünyaca ünlü birçok marka Kahramanmaraş’ta üretim yapmamasına rağmen ’Halis Maraş dondurması’, ’Maraş usulü dondurma’ gibi kavramlarla pazarlama yapıyor.
Bununla birlikte merdiven altı dondurmalar da ’Maraş dondurması’ diye satılırken Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası, patent için Türk Patent Enstitüsü’ne başvurdu.
Başvuruyu değerlendiren enstitü, Maraş dondurmasını oda adına tescilledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir