CHP’Lİ BAŞARIR: RUSLARDAN DÜNYA STANDARTLARINA GÖRE 4 KAT DAHA PAHALI ELEKTRİK SATIN ALACAĞIZ

Türkiye, Ruslardan dünya standartlarına göre 4 kat daha pahalı elektrik satın alacak.
Bu konuyu CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, ortaya çıkardı.
Başarır, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in yanıtlaması için yazılı soru önergesi verdi.
Bakan Dönmez, cevabında tamamı Rus Devlet şirketi Rosatom’a ait olan Akkuyu Nükleer Santrali’nden üretilecek olan elektriğin %50’sini kilovat saatini 12.35 dolardan alacağımızı ve 15 yıl boyunca alım garantisi verildiğini belirtti.
Önerge yanıtını değerlendiren CHP’li Başarır, “köprüler, otoyollar ve şehir hastanelerinde olduğu gibi Ruslardan da Akkuyu’da üretecekleri elektriğin kilovatsaatini 12,35 Dolar gibi fahiş fiyattan alım garantisi verilmesi akıl alır gibi değil. Dünyadaki fiyatlarla karşılaştırdığımızda neredeyse 3-4 katı. Akkuyu Nükleer Santrali’nde oluşabilecek herhangi bir kazada ise sorumluluk tamamen ülkemize ait. Ayrıca Akkuyu’ya kurmak istedikleri VVER-1200 modelinin dünyada bir örneği yok. Denenmemiş bir teknoloji olduğu için de kobay ülke konumundayız. Her şeyden önce yapım aşamasında temelinde oluşan çatlaklarla ilgili tüm uzmanların uyarılarına rağmen halen inşasına devam edilmesi de tam bir garabettir” ifadelerini kullandı.
Dünyada daha nükleer atıklar için kalıcı bir çözüm üretilmediğini belirten Başarır, “Rus Devlet Şirketi ile yapılan anlaşma, adeta Ruslar lehine yapılmış, insan sağlığı gözetmeyen tek taraflı bir anlaşmadır” dedi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir