"ERKEKLİK DİPLOMASI" TEPKİ ÇEKTİ

Bir yanda kadına şiddet…

Bir yanda erkeği yücelten uygulamalar…

Kadın cinayetleri ile sarsıldığımız bu günlerde Alanya Belediyesi’nin bir uygulaması tepki çekti.

MHP’li Belediye Başkanı Adem Murat Yücel’in sünnet olan çocuklara verdiği “Erkeklik Diploması” tartışmalara sebep oldu.

Diplomada geçen ‘erkeklik diploması’ ve ‘erkekliğe ilk adım’ tabirleri cinsiyetçi ve ırkçı bir yaklaşım olarak değerlendirilirken, bu durumun son yıllarda gittikçe artan kadın ve çocuklara yönelik şiddet olaylarının temelini oluşturduğuna dikkat çekildi..
Son yıllarda gittikçe artan kadına ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel saldıralara dikkat çeken çok sayıda sosyal medya kullanıcısı belediyenin cinsiyetçi yaklaşımına tepki gösterdi.

Yorumlarda ‘kadınlık diploması’ da verecek misiniz?’ şeklinde ki tepki dikkat çekti

Alanya Gazetesi’nde yer alan haberde belediyeye tıbbi ve bilimsel gerçeklik çağrısı yapıldı.

Gazete haberinde “Sadece sağlık açısından yapılan cerrahi bir müdahalenin, bu kadar hayati ‘önem’ taşıyan bir tablo haline getirilmesi ve çocuklara daha küçük yaştan itibaren aşılanan Orta Çağ’dan kalma “cinsiyet ayrımcılığı”, kadına şiddetin de en temel faktörüdür. Bugün bu durum ülkemizde kanayan bir yara heline gelmemiş midir!..
Doğrudan cinsiyet ayırımcılığı, bir bireyin bir kadına cinsiyetini esas alarak bir erkeğe davrandığından daha olumsuz davranması veya daha az olumlu davranmasıdır…
Çocuklar çocuktur, birinin eline oyuncak silah, diğerinin eline oyuncak bebek vererek yetiştirilmemeli, öncelik “İnsan” olarak yetiştirilmeli.. “Erkeklik Diploması” tabiri yanlıştır. Alanya Belediyesi de bu diplomayı “Bilimsel-tıbbi-insani” hale getirmelidir…” ifadelerini kullandı

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir