Son dakika! Dolar haftaya yükselişle başladı…

Geçtiğimiz haftayı 5.71 seviyesinden kapatan dolar/TL perşembe günü açıklanacak Merkez Bankası’nın faiz kararı öncesi yeni haftaya da bu seviyeden başladı. Bu hafta bütün gözler Merkez Bankası’ndan perşembe günü gelecek faiz kararında olacak. Kritik haftaya 5,71’den başlayan dolar gün ortasında 5,74’e kadar yükseldi.

Ağustos ayını küresel resesyon beklentileri, artan Brexit belirsizliği ve ABD-Çin ticaret savaşının etkisiyle 5.83’ten kapayan dolar/TL geçtiğimiz hafta ABD ile Çin’in yeniden müzakerelere başlayacağını açıklaması ve beklenenden olumlu gelen enflasyon verisinin etkisiyle 5.65’e kadar geriledi.

Geçen cumaya da 5.65-5.70 lira aralığında başlayan dolar, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na verilen hapis cezasının ardından 5.72 liraya kadar yükseldi. Politik gerilim endişesi TL’nin dolar karşısında değer kaybetmesine yol açtı. Dolar böylece geçen haftayı 5.71 liradan tamamladı.

Haftaya 5,71’den başlayan dolar gün ortasında 0,48 değer kazanarak 5,74 seviyelerini gördü. PPK öncesi kurda yukarı yönlü hareket yaşanırken BIST 100 ise günün ilk yarısında 100 bin puan üzerine çıktı ve Cuma günkü kaybını silerek günlük bazda %1 üzerinde artış gösterdi.

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir