ANKETTEN AKP VE MHP'YE ŞOK… CHP ZİRVEDE

Anketten sürpriz çıktı…

Chp zirvede…

Akp ve Mhp’ye şok…

Cumhurbaşkanlığı seçimi ve yerel seçimlerle beraber iptal edilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini tam isabet tahmin eden Avrasaya Anket yine gündemi sarsacak…

Şirketin sahibi Kemal Özkiraz 1-7 Eylül 2019 tarihlerinde yapılan son ankete ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Özkiraz “Yıllar sonra CHP ilk parti” sözleriyle toplumun tercihlerini paylaştı.

Avrasya Araştırma şirketinin çalışmasında ortaya ilginç sonuçlar çıktı.

CHP’nin Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı oyu da geçtiğini belirten Kemal Özkiraz yıllar sonra CHP Türkiye’de 1. parti açıklamasında bulundu. CHP’yi zirveye taşıyan kitleler arasında Akp’ye oy veren esnaf ve beyaz yakalılardan yüzde 2’lik bir kesimin olduğu da anket sonuçlarına yansıyor. İyi Parti tabanından da CHP’ye oy geçişleri mevcut.

Ak Parti’nin 2. parti konumuna düştüğünü belirten Özkiraz sebepler arasında MHP’nin ön planda olduğuna değindi.

Özkiraz MHP’nin tamamen Ak Parti’den aldığı oylarla yükselişte olduğunu dile getirdi.

İki parti arasındaki oy geçişkenliği yine de Cumhur İttifakı’nı yüzde 40-45 bandında tutuyor.

Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partilerin de Akp’den oy alacağını savunan Özkiraz Erdoğan’ın partisinin kan kaybını sürdüreceğini öne sürüyor.

Anket sonuçlarına göre kuruluşu tamamlanmadığı için net olmamakla birlikte Ak Parti’den Babacan’ın yüzde 6, Davutoğlu’nun da yüzde 4 civarında oy alacağı dile getiriliyor.

Mevcut oy oranlarına göre erke seçime ihtimal vermeyen Araştırmacı Kemal Özkiraz mevcut tabloda Tayyip Erdoğan’ın tekrar seçilemeyeceğini düşünüyor.

Özkiraz tespitini ”Erdoğan’ın icraatlerini onaylayanlar %40 seviyesine yakın. Bu oran Cumhur ittifakı oy oranının altında.Muhalefetin doğru bir aday ile seçime katılması halinde Erdoğan’ın tekrar seçilmesi oldukça zor görünüyor.” ifadeleriyle dile getiriyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir