Emekli Maaşına Zam!

En düşük emekli maaşı 2150 TL oluyor! SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

Emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili son dakika gelişmeleri milyonlarca vatandaş tarafından yakından takip ediliyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında zam alan vatandaşlar, ayrıca iki bayramda da biner liralık ikramiyeyi ceplerine koymuşlardı. Şimdi ise gözler Ocak ayında yapılacak maaş artışına çevrildi. Bilindiği üzere emekli maaşlarına yapılacak zam da en büyük etken enflasyon rakamları olacak. Yılın ikinci yarısında gerçekleşecek olan 6 aylık enflasyon tutarı yapılan zam miktarını belirleyecek. İlk 2 aylık veriler neticesinde ise fikirler oluşmaya başladı. Milyonlarca vatandaş, arama motoru üzerinden ‘emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak’ aratmasında bulunuyorlar. Peki, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar olacak? İşte tüm bu soruların yanıtları…

Emekli maaşlarına yapılacak zam ile ilgili son dakika araştırmaları hız kesmeden devam ediyor. Bilindiği üzere geçtiğimiz Temmuz ayında milyonlarca emekli zamlı maaşlarını ceplerine koymuşlardı. Öte yandan iki dini bayramda da biner liralık ikramiye hak kazanmışlardı. Şimdi ise gözler yeni yılda yapılacak olan Ocak zammına çevrildi. Emekli maaşlarına yapılacak zam miktarında en önemli etken, 6 aylık enflasyon rakamları oluyor. Temmuz zammı için yılın ilk 6 ayındaki enflasyon rakamları, Ocak için ise yılın ikinci yarısındaki enflasyon rakamları önemli etken oluşturuyor. Peki, emekli maaşlarına ne kadar zam yapılacak?

MİLYONLARCA EMEKLİYE MÜJDE! EMEKLİYE EN AZ 2150 TL

Tüm emekliler Temmuz’da zam aldı. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 5.01, memur emeklilerine ise yüzde 6.02 artış yansıtıldı. Gözler Ocak zammına çevrildi. Memur ve emeklilerinin Ocak zammının oranını Hakem Kurulu belirledi.

Memurlara 2020 için yüzde 4+4, 2021’de yüzde 3+3 zam yapılacak. Ayrıca enflasyon farkı oluşursa bu da maaşlara yansıtılacak.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin artışını ise bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon gösterecek.

KİM, NE ALACAK?

Merkez Bankası’nın yüzde 13.9 olan 2019 yılı enflasyon tahminine göre, 6 aylık TÜFE, yani SSK ve Bağ- Kur emeklilerinin zam oranı yüzde 8.46 olacak.

Bu tahmin gerçekleşirse, en düşük emekli aylığı esnafta bin 675 liradan bin 816 liraya, Bağ-Kur tarımda bin 249 liradan bin 354 liraya yükselecek.

SSK’lılarda en düşük aylık ise 2000’den önce emekli olanlarda bin 982 liradan 2 bin 150 liraya, 2000’den sonra emekli olanlarda bin 181 liradan bin 281 liraya ulaşacak.

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir