D vitamini eksikliği nelere yol açar? Esmer tenliler güneşte kalmalı

Anadolu Sağlık Merkezi İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, D vitamini eksikliğinin sonuçlarına ilişkin dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

D vitamini eksikliğinin kemik kaybına, düşük kemik yoğunluğuna neden olarak kemik kırılma ihtimalini arttırdığını dile getiren Atasoyu “Güneşten hoşlanmayan veya yoğun çalışma temposu içinde güneşe çıkmayı ihmal eden insanlar, süt alerjisi olanlar veya vegan diyet uygulayanlar ve koyu tenli insanlarda D vitamini eksikliği öz konusu olabilir” dedi.

D vitaminine ihtiyacının tam karşılanmaması durumunda bazı hastalıkların çıkabileceğini belirten Atasoyu, “D vitamini eksikliği çocuklarda ‘raşitizm’ ve yetişkinlerde ‘osteomalaz’ denilen kemik

hastalıklarına neden olabilir” ifadelerini kullandı.

“TENİ ESMER OLANLAR GÜNEŞTE DAHA FAZLA KALMALI”

Teni esmer olanların güneşte daha fazla kalmaları gerektiğini aktaran Atasoyu, “Güneşte kalma süresi cildin özelliklerine göre değişir. Açık tenli kimselerin cildi genellikle 30 dakika içinde pembeye dönmeye başlayacağından, vücudun ihtiyaç duyduğu D3 vitamini üretmek için sadece 15 dakika güneşe maruz kalmaları yeterli olur. Esmer tenli kimselerin D vitamini üretmek için güneşte kalma süresi daha uzun olabilir” açıklamasında bulundu.

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir