YAŞAR BÜYÜKANIT'IN ARKASINDA BIRAKTIĞI BÜYÜK SIR

5. Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Yaşar Büyükanıt vefat etti.
Yaşar Büyükanıt 1940’ta İstanbul’da doğdu. Kara harp okulundan 1961’de mezun olan Büyükanıt, 1970’e kadar kara kuvvetlerine bağlı çeşitli birliklerde takım ve bölük komutanlığı yaptı. Tümgeneral olarak Genelkurmay genel sekreterliği ve Kara Harp Okulu Komutanlığı görevlerini yürüten Büyükanıt 1996 yılında korgeneralliğe terfi ederek terörün en yoğun olduğu yıllarda Diyarbakır’daki 7. Kolordu Komutanlığı’na getirildi. Diyarbakır’daki ihtiyaç sahiplerini ve hastalar için askeri hastaneleri harekete geçirmişti. Orgeneral rütbesi ile Genelkurmay ikinci başkanı olan Büyükanıt 2006’da Genelkurmay Başkanı olarak atandı. Genelkurmay Başkanı olarak Türk Silahlı kuvvetlerini terör örgütüne karşı en kapsamlı sınır ötesi operasyonlarından Güneş Harekatı’nı yönetti. 2008 Ağustosun’a kadar genelkurmay başkanlığı yaptı. Cumhuriyet mitingleri olarak bilinen gösterilerin yapıldığı dönemde Genelkurmay Başkanı Büyükanıt, laiklik ve demokrasi sözde değil özde bağlılık çıkışı yapmıştı. Ardından 27 Nisan e-muhtırası olarak bilinen açıklamayla hafızalara kazındı. 27 Nisan 2007’de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 357 aldı ve aynı gece Büyükanıt yönetimindeki Genelkurmay Başkanlığı internet sitesinde o bildiri yayınlandı. Büyükanıt Emekli olduktan 8 ay sonra bildirimi kendisinin yaptırdığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Dolmabahçe’deki Başbakanlık ofisinde davet etti. Görüşmeyle ilgili Yaşar Büyükanıt da “Benimle mezara gidecek” demişti. Büyükanıt 30 Ağustos 2008’de yaş haddinden Genelkurmay Başkanlığı görevinden emekliye ayrıldı.

Orgeneral Büyükanıt; TSK Şeref Madalyası, TSK Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, İtalya Şeref Nişanı, ABD Liyakat Madalyası, Pakistan İmtiyaz Nişanı ve Kore Cumhuriyeti Tongil Liyakat Madalyası sahibiydi.
79 yaşında vefat eden Yaşar Büyükanıt’ın eşi Filiz Büyükanıt da 4 gün önce kaybetmiş, cenaze törenine de hastanede bulunduğu için gelememişti. Filiz Büyükanıt ile evli olan Yaşar Büyükanıt bir çocuk sahibi idi.

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir