12 ŞUBAT’TA OKULLAR TATİL!

12 Şubat’ta okullar tatil.

Milli mücadelenin 100.yılı etkinlikleri kapsamında Kahramanmaraş, 12 Şubat’a hazırlanırken en çok merak edilen konulardan birisi ”Okullar tatil olacak mı?” sorusu oldu.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 12 Şubat’ta okulların tatil edildiği açıklandı.

Kahramanmaraş’ta 2014 yılına kadar mahalli bayram sayılan 12 Şubat’ta eğitim öğretime ara veriliyordu. Ancak o yıllarda İçişleri Bakanlığı tarafından alınan bir karar doğrultusunda, mahalli bayramlarda okulların tatil edilmesi kaldırılmıştı. Son 3 yıldır ise 12 Şubat’ta eğitim öğretim devam ederken, programa katılan öğrenciler o gün için izinli sayılıyordu. Bu yıl yapılacak etkinliklere 40 gün kalırken, okulların tatil edilip edilmeyeceği merak edilmeye başlandı. Vatandaşlar okulların tatil edilerek öğrencilerin etkinliğe katılması sağlanırsa, böylesine özel günlerin bilincinin daha iyi kavranacağını düşünüyor.

”3 YILDIR TATİL EDİLMİYORDU”

Önceki yıllara bakıldığında, okulların tatil edilmesiyle birlikte mahalle muhtarlıklarından çete kıyafetlerini alan birçok öğrenci, o dönemin çetelerinin ruhunu yaşatmaya çalışıyor. Her mahallenin muhtarlığının levhası ile birlikte sokak sokak gezen çeteler, davul zurna eşliğinde milli mücadelede alınan zaferi kutlarken, 12 Şubat coşkusunu yaşıyor. Okulların tatil edilmemesi durumunda, öğrencilerin okulda sıradan bir gün geçirerek, milli duyguları sadece anlatılanları dinleyerek yaşamasının zor olduğu savunuluyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılmasının beklendiği etkinlikler için hazırlıklar bugünlerde yapılıyor.

Kahramanmaraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunun yıl dönümü olan 12 Şubat’ta okulların tatil edildiği açıklandı.

 

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir