GAZİANTEP, 1. KALİTE KAHRAMANMARAŞ SUYU İÇİYOR!

Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Düzbağ (Helete) beldesindeki Göksu çayının suyunu alan Gaziantep’te menba kalitesinde su içmenin mutluluğu yaşanıyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gaziantep Su ve Kanalizasyon idaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, “Kartalkaya Barajı’ndan artık kente su vermiyoruz. Düzbağ’dan, Hacıbaba İçme Suyu Arıtma Tesisine ulaşan su, menba kalitesinde geliyor” dedi.

Kahramanmaraş’ta büyük tartışmalara neden olan, İstanbul Melen’den sonra Türkiye’nin içme suyu alanındaki ikinci en büyük yatırımı olan 1 milyar 250 milyon TL bütçe ile Kahramanmaraş’ın suyunun Gaziantep’e götürüldüğü proje Gazianteplilerin yüzünü güldürüyor. Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinin Düzbağ İçme Suyu Projesi tartışmalara devam ederken GASKİ Müdürü de konuyla ilgili açıklama yaptı. Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesine bağlı Helete (Düzbağ) Mahallesi’nden doğan Göksu Çayı’nın suyunun Gaziantep’e ulaşmasıyla yüzü gülen şehir, kış ayındaki etkili yağışlarla da adeta suya doydu.

GASKİ GENEL MÜDÜRÜ SÖNMEZLER’DE GASKİ AÇIKLAMASI

Konu hakkında bilgiler veren GASKİ Genel Müdürü Sönmezler, yıllardır Gazi şehrin içme suyuyla ilgili çektiği sıkıntıların giderilmesine yönelik çalışmaların meyvesini verdiğini dile getirdi.

Sönmezler, “Kartalkaya Barajı’nı besleyen Aksu havzasıyla Düzbağ’ı besleyen Göksu havzasında yağışlar çok iyi ve yüksek kesimlerde kar yağışlarının olması sevindirici. Kartalkaya Barajı’ndan bugün itibariyle şehrimize su vermiyoruz. Hacıbaba İçmesuyu Arıtma Tesisine ulaşan suyun tamamı menba kalitesinde bir su olan Düzbağ’dan gelmektedir. Kartalkaya Barajı’ndan Mayıs-Haziran aylarına kadar, havzadaki su miktarına göre su almayı düşünmüyoruz. Kartalkaya Barajı’nda 78 milyon metreküp suyumuz mevcut. Bu demektir ki; inşallah 2020 yılının yaz aylarında hem tarımsal sulama faaliyetlerimiz için yeterli suyumuz olacak, hem de Gaziantep’te herhangi bir su sorunu yaşamayacağız. Gaziantep’te çeşmelerimizden son derece kaliteli, menba kalitesinde su akmaktadır. Kartalkaya hattından, Hacıbaba Arıtma Tesislerine su terfi edilmemektedir. Ancak Şahinbey bölgesindeki Karataş gibi yüksek kesimlerdeki mahalleler, Narlı kuyularından su içmektedir. Bu bölgenin suyuna da Düzbağ’dan takviye edilmektedir, bu bölge halkının Düzbağ suyunu içmeleri için çalışmalar tüm hızıyla sürmektedir” dedi.

 

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir