Koronavirüsün semptomları değişti mi?

Her geçen gün yeni bir koronavirüs varyantı ile karşılaşılıyor. Varyantlar değiştikçe virüsün semptomları da değişime uğruyor. Uzmanlar, belirti görüldüğü takdirde hemen test yapılması gerektiğini vurguluyor. İşte koronavirüsün yeni semptomları…

Koronavirüsün Delta varyantı tüm dünyada en etkin koronavirüs mutasyonu oldu. Delta’nın belirtileri ise baş ağrısı, burun akıntısı, boğaz ağrısı, bazen de öksürük olarak görülüyor.

Son zamanlarda hastanelere başvuran hastaların solunum yolu enfeksiyonuna bağlı şikayetleri de artışta. Grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıkların belirtileri ile benzerlik gösteren koronavirüs, kendini bu hastalıklıların semptomlarıyla da belli etmeye başladı.

Uzmanlar, bu hastalıklara sahip olduğunu düşünenlerin de koronavirüs testi yaptırmaları konusunun çok önemli olduğu görüşünde.

Özellikle eğitim öğretim döneminin başladığı şu günlerde bu hassasiyet daha büyük önem taşıyor.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yüz yüze eğitime açılan okullardaki vaka durumu ve PCR testi uygulamalarına dair TRT Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

“1 haftada 198 sınıfta yüz yüze eğitime ara verildi”

Bakan Özer, “Türkiye’de aktif kullanılan derslik sayımız 850 bin. Yüz yüze eğitimden sonra 1 hafta içinde 850 bin sınıftan 198’inde vaka veya yakın temas nedeniyle yüz yüze eğitime ara verildi ancak uzaktan eğitim kesintisiz şekilde sürüyor. Vaka nedeniyle tatil edilen hiçbir okul yok” diye konuştu.

 

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir