Yeni çağın hastalığı: Çevrim içi oyun bağımlılığı

Çevrim içi oyun bağımlılığı, Dünya Sağlık Örgütünce 2018 yılından beri hastalık olarak kabul ediliyor. Uzmanlara göre bu hastalığa karşı hem devletlerin, hem de ailelerin kısıtlayıcı önlemler alması gerekiyor.

Çevrim içi (online) oyunlar, internet üzerinden bir ağa bağlanıp tek veya çoklu oyuncular ile oynanabilen oyunlar. DSÖ çevrim içi oyun ve kumar

Çin  son yaptığı düzenlemeyle çocukların yalnızca cuma, hafta sonu ve tatil günleri bir saat çevrim içi oyun oynamasına izin veriyor. Diğer günlerdeyse 18 yaş altındakilerin çevrim içi oyun oynamaları yasak. Çin bu katı kurallarla gündeme gelse de, aslında birçok ülke aşırı oyun oynamayı bir kamu sağlığı sorunu olarak görüyor ve artan oyun bağımlılığının önüne geçmek için önlem alıyor. Ancak dev oyun endüstrisi bu çabaların karşısındaki en büyük engel… Uzmanlar işte bu noktada sadece ailelerin aldığı önlemlerin yeterli olmayacağının altını çiziyor. DSÖ’nün çevrim içi bağımlılık toplantılarında yer alan yeşilay  Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Dinçe’e sorularımızı yönelttik.

Dinç, çevrim içi oyun bağımlılığının adı konulmuş bir hastalık olduğunun altını çizerek, çocuk ve gençlerin korunması için düzenleme yapılmasının gerekliliğini anlattı:

bağımlılığı kararını 2018 yılında verdi. Ve online oyun ve online kumar bağımlılığı bir ruh sağlığı problemi olarak kabul edildi. Dünya Sağlık Örgütü ülkelerden bu hastalığa karşı önleme çalışmalarını 5 yıl içinde organize etmelerini istedi. 2023’e kadar birçok ülkenin kendi sistemlerini adapte ederek, çevrim içi oyun bağımlılığı önleme çalışmalarına yenilerini getirmesi bekleniyor. Dünyanın en büyük ikinci oyun pazarına sahip Çin, bu konuda öne çıkan ülkelerden… Ülkede çevrim içi oyun bağımlılığına yönelik sık sık düzenleme yapılıyor.

Çevrim içi bağımlılıkla mücadelede Türkiye’deki çalışmalar

“Türkiye’de zaten halihazırda üzerinde çalışılan bir düzenleme var. Olması da gerekiyor. Türkiye’de dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir mekanizma var: Bağımlılık Üst Kurulu. Online bağımlılığın engellenmesi konusunda çalışmalar yapılıyor. Geçen sene YÖK bütün üniversitelere bağımlılıkla alakala ders koyma mecburiyeti getirdi. Bu dersler içinde davranışsal bağımlılık online oyun bağımlılığı da var. Bu derslerin içeriğini hazırlayıp bütün üniversitelere gönderdi. Yaşam becerileri programı var ortaokullara uygulanan. Okulda bağımlılığa müdahale programı var. Yeşilay danışmanlık merkezleri var. Dolayısıyla Yeşilay ve ilgili devlet kuruluşları çok yönlü çalışmalar yapıyor.”

Sosyal medyada geçirilen vakit bağımlılık mı?

“Bu konu DSÖ görüşmelerinde konuşuldu sosyal medya  bağımlılığı var mıdır diye. DSÖ ile yaptığımız toplantılarda bütün uzmanlar olarak vardığımız karar şu: Oyun bağımlılığı ile alakalı yeterince araştırma, vaka, tedavi süreciyle alakalı elimizde malzeme var. Buna yüzde yüz bağımlılık diyeceğimiz alt yapı mevcut. Ama sosyal medya bağımlılığı oyuna göre daha yeni bir fenomen olduğu için halihazırda çerçevesini çizecek veri elimizde yok. Vaka ve araştırma anlamında. Bu sosyal medya bağımlılığı yok demek değil. Var ama çerçevesini çizmek için yeterince araştırma henüz yapılmadı demek. Yapıldığı zaman bununla alakalı da ismini koymak adına çalışma yapılacak.”

 

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir