Batman’da fıstık hasadı tamamlandı

Batman’da 100 bin dekar alanda üretimi yapılan fıstık, hasadı yapılarak işleme tesislerine gönderildi. Tuzlu suda bekletildikten sonra kavrulan fıstık paketlenerek piyasaya sunuluyor.

Batman’da üretilen fıstığın, hasadın ardından kuruyemiş olarak tezgahlarda yer almasına yönelik yolculuğu başladı.

Kentte 100 bin dekar alanda üretimi yapılan fıstık için eylül ayının ilk haftasında başlayan hasat tamamlandı.

Mevsimlik tarım işçilerinin alın teri ile topladığı fıstık, ayıklama işleminin ardından su dolu kazanlarda boş ve dolu şekilde ayrıştırıldıktan sonra dolu olanlar güneşte yaklaşık 5 gün bekletilip, fıstık işleme tesislerine gönderiliyor. Tuzlu suda bir gün bekletilen fıstık, 8-10 dakika kavrulduktan sonra paketlenerek piyasaya sunuluyor.

batman  Ziraat Odası Başkanı Nizamettin Aydiş, kentte son 15 yılda fıstık üretiminin arttığını söyledi.

15 yıl önce Tarım ve orman İl Müdürlüğü ile deneme amaçlı yetiştirilmesine başlanan fıstığın bugün 100 bin dekara yaklaşan bir üretim alanının olduğunu söyleyen Aydiş, her yıl bu alanın arttığını belirtti.

Aydiş, bu yıl yaşanan kuraklık  nedeniyle rekoltenin düştüğünü ancak fiyatın yüksek olması nedeniyle çiftçilerin üretimden memnun olduğunu dile getirerek, “Üretilen sofralık fıstık ve pazarı olan bir ürün. Pazar sıkıntısı yaşanmıyor. Geçtiğimiz yıl fıstığın fiyatı 40 liraya kadar inmişti. Bu yıl 70 liraya kadar satışı yapılıyor. Çiftçimiz mutlu.” dedi.

“Kentte üretilen fıstığı Batman fıstığı olarak tescilletmek istiyoruz”

Kentte üretilen fıstığı Batman fıstığı olarak tescilletmek istediklerini bildiren Aydiş, bu konuda Batman ticaret Borsası’yla çalışma yürüteceklerini aktardı.

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir