Türkiye’nin bakliyat ve hububat ihracatı arttı

Türkiye’den yılın ilk 8 ayında yurt dışına 5 milyar 579 milyon dolarlık hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri satıldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Hububat  Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum    Altunkaya, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin Orta Doğu için önemli bir ihracat üssü olduğunu belirtti.

İlk 8 ayda yüzde 21,17 artış

Türkiye’nin dünyadaki birçok ülkeye gıda gönderdiğine işaret eden Altunkaya, “Bu yılın 8 ayında Türkiye’den hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamullerinde 5 milyar 579 milyon 520 bin dolarlık ihracat yapıldı. İhracatımız geçen yılın aynı dönemi göre yüzde 21,17 arttı. En fazla ihraç edilen ürünlerin başında bitkisel yağlar, bisküvi-pasta, buğday unu, şeker ve şeker mamulleri ile makarna geliyor.” dedi.

Sektörün ocak-ağustos döneminde 213 ülke ve serbest bölgeye ihracat yaptığını belirten Altunkaya, şunları kaydetti:

“Anadolu’nun bereketli topraklarında üretilen ürünlerimiz dünyanın dört bir yanına ihraç edilmiştir. En fazla ihracat Orta Doğu, Afrika, Amerika ve Avrupa birliği  ülkelerine gerçekleştirildi. Ülke bazlı ihracatta ise ırak en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke konumunu korumaktadır. Irak’ı Suriye, ABD, Yemen, İran, Cibuti, Libya, Almanya,  ve israil  takip etti. Elbette bütün ihracatçılarımız için dünyanın her köşesi, her pazarı büyük önem taşıyor.”

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir