Diş Hekimleri Odası Kahramanmaraş Şube Başkanı Dr Fatih Yıldırım diş çürüklerine karşı ‘gargara’ önerisi

 

“Ağız hijyeni, diyet alışkanlıkları, ağız kuruluğu, koruyucu ajanların kullanımı ve çapraşık dişler, diş çürümesinin 5 ana nedenidir.
🔅”Öğünlerinde ağırlıkla karbonhidrat türevleri olan hastalarda asitli ve şekerli gıda tüketen hastalarda bakterilerin asit üretim faaliyetleri arttığı için çürük oluşumunu hızlandırıyor. Bu sebeple beslenme şeklimize özen göstermeliyiz. Düzenli olarak günde 2 ya da 3 kez etkili diş fırçalamak ta ortamda bulunan gıda artıklarını uzaklaştıracağı için çürük oluşumunu engeller. Buna ek olarak, minerallerin diş çürüğünü engelleyici özelliklerinden dolayı flor ve kalsiyumdan zengin koruyucu gargaralar, cilalar gibi ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanarak çürüklerin önüne geçebilirsiniz.”
🔅Ayrıca dişlerin çapraşık olması da fırçalamanın etkinliğini azaltarak plak tutulumunun artmasına neden olur ve çürük oluşumunu arttırır. Tükürük ağız içerisinde doğal bir yıkama etkisi gösterir, bu nedenle ağız kuruluğuna sahip hastalarda çürük riski artar. Eğer ağız kuruluğunuz var ise mutlaka doktorunuza danışın.”
🔅Diş çürükleri dişin yüzeyinde küçük bir çukur olarak başlayan tedavi edilmez ise zaman içerisinde ciddiyet kazanacağına dikkati çekerek, “Tedavi aksamalarında çürükler, apselere, diş kayıplarına hatta sistemik hastalıklara dahi yol açabilen kronik bir hastalıktır. Rutin haline getirilen 6 ayda 1 gerçekleştireceğiniz diş kontrolleri ile çürüklere engel olabilirsiniz”

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir