Allianz Baş Ekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian Ukrayna’daki savaşın ABD’de halihazırda yüksek seyreden enflasyonu daha fazla tetikleyebileceği uyarısı yaptı.

CBS’e konuşan El-Erian Şubat ayında yüzde 7.9’a yükselerek 40 yılın zirvesinde seyreden enflasyonun yüzde 10 civarına çıkarak zirve yapacağını, sonrasında ise düşüşe geçeceğini öngördü.

Enflasyonda Putin etkisi olacağını kaydeden El-Erian devam eden savaşın emtia fiyatları, tedarik zinciri ve sevkiyatlarda sıkıntılara yol açacağını öngördü.

El-Erian Fed’e yönelik eleştirilerini de sürdürdü. Fed’in bu hafta gerçekleşecek toplantısında politika faizini 25 baz puan artırması bekleniyor. Fed’in faiz artırımında geç kaldığını kaydeden El-Erian, “Fed geç kaldığı için bu noktaya geldik. Artık Fed’in faiz artırmaktan başka iyi bir politika seçeneği kalmadı” ifadesini kullandı.

El-Erian ayrıca yüksek enflasyon ve düşük büyüme anlamına gelen stagflasyondan kaçılamayacağını ancak hızlıca toparlanarak resesyondan kaçınmak için alan olduğunu sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Bunlar da ilginizi çekebilir

YORUM YAPIN

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir